zamknij
14 grudnia w Lublinie zostanie otwarta bezpłatna strefa coworkingowa

14 grudnia w Lublinie zostanie otwarta bezpłatna strefa coworkingowa

Mamy datę! Już 14 grudnia 2015 roku zostanie otwarta bezpłatna strefa coworkingowa. Mały lubelski świat startupowy wie o tym od jakiegoś czasu, niektóre uprzewilejowane organizacje wiedziały wcześniej. Aktualnie żadne media nie podały tej daty oficjalnie więc na SNITT.PL robimy to pierwsi.

Powstanie bezpłatnej strefy coworkingowej stawia szereg pytań, na które każdy odpowiada sobie prywatnie, natomiast jest to inicjatywa jak najbardziej publiczna i w kategoriach publicznych należy ją traktować.

Miejsce

Najprawodpodobniej strefa coworkingowa zostanie otwarta w Centrum Spotkania Kultur przy Alejach Racławickich w miejscu dawnego Teatru w Budowie. Jest to idealna lokalizacja pod warunkiem, że potencjalni przedsiębiorcy będą mieli gdzie zaparkować i parking ten będzie bezpłatny. Z podziwem patrzyłem na bryłę budynku podczas jego odsłonięcia.

Dla kogo?

To chyba najważniejsze pytanie jakie postawię w tym tekście. W teori dla startupów i młodych przedsiębiorców. I tu stoi wiele znaków zapytania. Jak będzie naprawdę? Czy lubelska strefa coworking nie zamieni się w bibliotekę z dostępem do szybkiego Internetu? Czy nie będzie stała pusta? Jak inicjatorzy strefy zamierzają ściągnąc tam startupy i co dodatkowego zaoferują aby tam pozostały? Czy dopisanie przy niej hasła “startup” jest w stanie sprawić, aby to miejsce zaczęło sprawnie funkcjonować?

Łączmy się, aby potem wrócić do własnego biznesu

Jak zapewne przy większości inicjatyw tego typu jak najwięcej różnego typu organiacji będzie na wszelki możliwe sposoby próbowało podpiąć się pod sukces, jeśli tak nazwiemy utworzenie strefy. Nie wiemy ile w tym wszystkim będzie “pocałunków śmierci”, bo nie oszukujmy się żaden komercyjny byt nie ma biznesu w tym, aby ta bezpłatna strefa coworkingowa się udała i stała się potężnym ośrodkiem najchętniej wybieranym przez lubelskie startupy. To się po prostu nikomu nie opłaca, a z drugiej strony trudno być przeciwnikiem inicjatywy o słusznej misji więc lepiej na chwilę przytulić się do pomysłu.  Wyjdzie to mniej więcej tak jak z solidarnością z Tybetem, najpierw masy wyrażają poparcie i domagają się zmiejszenie ucisku ze strony Chin, a następnie wszyscy  noszą na nogach buty Nike uszyte w Chinach, a w kieszeniach iPhone złożone przez chińskie dzieci. Jak będzie tym razem?

Oczywiście nie należy wrzucać wszystkich do jednego worka, bo są organizacje w Lublinie, które w DNA mają krzewienie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, nie zależnie czy są z tego pieniądze czy nie.

Inicjatywa

Z pewnością warto przyjść na otwarcie strefy coworkingowej i zobaczyć jak to wygląda oraz w jaki sposób będzie zarządzana, to klucz do jej sukcesu. Warto przyjść ze względu na obecność ciekawych gości z ogółnopolskiego ekosystemu startupowego i osobiście ich poznać. Zaproszenie tych osób ma dodać wiarygodności nowej inicjatywie oraz polepszyć PR, gdyż poczyniania tych osób śledzą rzesze ludzi w social media.

Bardzo ciekawy jestem jak rozwinie się kwestia strefy coworkingowej i jak będzie wygladało wspieranie jej przez różne organizacje, które w dniu otwarcia powiedzą “Jesteśmy z Wami!”.

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski to współwlaściciel firmy programistycznej DevUp. Współtwórca Zulu Glasses - okularów do wirtualnej rzeczywistości. Lider elitarnego klubu komputerowego Regionalnej Lubelskiej Grupy Microsoft. Organizator główny konferencji Microsoft Expert Summit 2014, Microsoft Innovation Summit 2013, EXPERT SUMMIT 2015 - All about Microsoft technologies. Prelegent Microsoft na eventy IT Academic Day. Organizator Lubelskich Dni Informatyki 2012 i 2013. Zaangażowany w miedzynarodową scenę hackathonów i założyciel 4 cyklikcznych hackathonów na terenie Polski takich jak: LUBOCDE, WAWCODE, DevPizza, Teslathon. Prowadzi wykłady i szkolenia z marketingu dla branży nowych technologii i startup'ów. Aktywista platformy mobilnej Windows Phone.
office-594119_1920

Wszędzie sprawdza się coworking… oprócz Lublina

microsoft

Po raz pierwszy zgadzam się z Ballmerem, aplikacje Androida muszą trafić na Windows 10 Mobile

 • heniek

  jak beda wladze tak pilnowac interesu jak toru rowerowego przy zalewie, to zamkną strefę za miesiąc 😛

 • http://www.it-inkubator.pl/ Lubelski Inkubator IT

  Trzymamy kciuki za sukces :) Co do “biblioteki z dostępem do szybkiego internetu” istnieje spora szansa, że tak się stanie, a to ze względu na bliskość uczelni, jednakże gdyby wycelować w studentów chcących prowadzić własny startup, to można by to było jakoś pogodzić :)

 • http://veladvis.pl Darek

  halo, halo, jakieś zdjęcia? Dostępna powierzchnia? Meble? Proszę o info 😉

  • misi

   Dla Ciebie nie ma już miejsca 😀 a jak chcesz wiedzieć idź się przejdź.

Przeczytaj poprzedni wpis:
office-594119_1920
Wszędzie sprawdza się coworking… oprócz Lublina

Znowu ktoś powie, że w Lublinie wszystko jest inaczej. Mamy boom na startupy, pomimo iż niewielka grupa osób wie czym...

Zamknij