zamknij
6 października odbędzie się premiera nowych Lumii, czy warto czekać?

6 października odbędzie się premiera nowych Lumii, czy warto czekać?

ms

Kilka dni temu Microsoft rozesłał zaproszenie na konferencję, na które mają zadebiutować nowe urządzenia z Windows 10. Z przecieków wiemy, że na 100% tego dnia zadebiutują dwa nowe modele:  Microsoft Lumia 950 oraz Microsoft Lumia 950 XL. Oprócz nich branża nowych technologii z optymizmem przyjełaby nowy tablet Surface oraz następczynię opaski fitnesowej Microsoft Band. Warto zadać sobie pytanie: czy jest na co czekać?

O nowych Lumiach plotki krążyły od bardzo dawna. Satya Nadella wielokrotnie w wywiadach wspominał, że Microsoft nigdy nie miał prawdziwych flagowców, tłumcząc tym niejako aktualną sytuację udziałów w rynku systemu Windows Phone. Sytuacji, która w ujęciu globalnym dobrze nie wygląda, choć zdecydowanie nie można powiedzieć tego o Polsce, gdzie sprzedaż Lumii jest conajmniej na przyzwoitym poziomie.

lumia950

Receptą na ten stan rzeczy mają być nowe Lumie, które są prawdziwymi flagowcami, które w pełni dorównują topowym modelom z Androidem. Lumia 950 ma ekran o przekątnej 5,2″ o rozdzielczości 2k, aparat 20 MP, procesor Qualcomm Snapdragon 808 i 3GB pamięci RAM. Model Lumia 950 XL, rożni się przedewszystkim wielkością ekranu, tutaj aż 5,7″ oraz lepszych procesorem Qualcomm Snapdragon 810.  Większy model wspiera również funkcję Continnum, dzięki której nasz smartfon możemy podpiąć do dużego monitora i dzięki uniwersalnym aplikacjom korzystać jak z PC. Naprawdę niczego nowym flagowcom Microsoft pod względem specyfikacji zarzucić nie można.

Sam z niepokojem przyjąłem informację, że Windows Phone zmieni nazwę na Windows 10 Mobile, choć rozumiem, że pod wieloma względami to świetne posunięcie. Windows 10 Mobile to nowy system i nowa szansa na podbicie rynku.

Osobiście bardzo zżyłem się z Windows Phone, poprowadziłem kilkadziesiąt prezentacji dla developerów i konsumentów opowiadających o tej platformie. Z perspektywy czasu stwierdzam, że moja fascynacja mobilnymi okienka przyczyniła się w istotnym stopniu do nawiązania długofalowej współpracy z Microsoft, poznania wielu niesamowitych osób, uczestnictwa w wielu świetnych akcjach, organizacji eventów, czy ukształtowania ścieżki kariery zawodowej.

Nie wiem czy świat czeka na nowe Lumie, ja czekam.

Źródło [1]: LINK

Źródło [2]: LINK

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski to współwlaściciel firmy programistycznej DevUp. Współtwórca Zulu Glasses - okularów do wirtualnej rzeczywistości. Lider elitarnego klubu komputerowego Regionalnej Lubelskiej Grupy Microsoft. Organizator główny konferencji Microsoft Expert Summit 2014, Microsoft Innovation Summit 2013, EXPERT SUMMIT 2015 - All about Microsoft technologies. Prelegent Microsoft na eventy IT Academic Day. Organizator Lubelskich Dni Informatyki 2012 i 2013. Zaangażowany w miedzynarodową scenę hackathonów i założyciel 4 cyklikcznych hackathonów na terenie Polski takich jak: LUBOCDE, WAWCODE, DevPizza, Teslathon. Prowadzi wykłady i szkolenia z marketingu dla branży nowych technologii i startup'ów. Aktywista platformy mobilnej Windows Phone.
microsoft com

Microsoft wie jak przekonać biznes do Windows 10

background-720224_1920

Windows 10 w Chinach bez BING, czyli sztuka kompromisu

 • Gdynianin

  Ja również 😉

 • Courage Dog

  Ja już niestety nie. Prawie 2 miesiące temu kupiłem sobie pierwszy telefon z Windows Phone po tym, jak zgubiłem niezłą maszynę z Androidem (która nigdy mnie nie zawiodła). Mówię – spróbuję, co mi tam.

  Niestety każdy dzień to walka z problemami. Począwszy od odtwarzacza muzycznego, który nie potrafi odtworzyć foldera (i świetnych porad na forum pt. “nie wyobrażam sobie kto mógły potrzebować tak idiotycznej funkcji”), poprzez brak możliwości wyszukania kontaktu po numerze telefonu, brak funkcji “wytnij” do schowka, brak rozróżnienia na godziny dzienne i nocne (ciche), brak rozróżnienia na roaming krajowy i międzynarodowy, braki w API (np. dlaczego Facebook Messenger nie ma takich dźwięków, jak na innych systemach operacyjnych? ano API mu nie pozwala na własne dźwięki powiadomień) aż do braków w aplikacjach. Dużo latam, dużo korzystałem z aplikacji różnych linii lotniczych, tu jedynie Lufthansa jest dobrze wspierana, o EasyJet czy innych można zapomnieć. Poczta jest taka sobie, z Gmaila jedynie przez stronę… Nawigacji Google’owej brak, te same trasy w HERE są dużo gorszej jakości.

  Drobnych problemów są dziesiątki, ale w smartfonach drobne rzeczy mają znaczenie. Poczekam na Win10 Mobile, ale jeśli to będzie nadal tak wyglądać, to prawdopodobnie wracam skąd przyszedłem. Windows Phone 8.1 Update 2 obecnie jest tam, gdzie był Android w wersji 2.1 początkiem 2010 roku.

  • Daniel Orzanowski

   chyba 2008 ;D co do messengera to da sie dzwięki zmienic

Przeczytaj poprzedni wpis:
microsoft com
Microsoft wie jak przekonać biznes do Windows 10

Aktualnie całe siły marketingowe Microsoft sprzężone są do promocji i większenia udziału rynkowego systemu Windows 10,  nawet reklama chmury Microsoft...

Zamknij