zamknij
Google przed szansą szturmu na polski rynek

Google przed szansą szturmu na polski rynek

Konrad KozłowskiKonrad Kozłowski

movies.google

Oglądacie filmy? Słuchacie muzyki? Multimedia tego typu nie są już dziś kupowane w tradycyjny sposób, lecz subskrybowane, bądź wypożyczane. W każdym z przypadków najważniejszą rolę odgrywa sposób dotarcia treści do urządzenia – filmy, seriale i muzyka są teraz streamowane.

Google wkroczyło na polski rynek z ofertą filmową w połowie 2014 roku. To ponad 18 miesięcy temu i co? I nic. Usługa podzieliła los chociażby iTunes, które uważane jest za drogie i niewygodne w obsłudze. O ile jednak zyskanie dostępu do sklepu iTunes Store możliwe jest za pomocą aplikacji iTunes, uważanej za makabryczną, lub sprzęt od Apple, to jednak do Filmów Google Play mają dostęp miliony użytkowników smartfonów z Androidem oraz wszyscy posiadający konta Google, czyli na przykład Gmail. Bariery nie istnieją, gdyż Filmy Google posiadają aplikacje na Android i iOS, produkcje można też oglądać bezpośrednio w przeglądarce. Jak na razie wygląda więc na to, że Google zrobiło wszystko co powinno – nic bardziej mylnego.

Wyliczankę cech negatywnych należy oczywiście rozpocząć od cen filmów w sklepie Google Play. Te są horrendalnie wysokie, a na przestrzeni wspomnianych 18 miesięcy ani razu nie uświadczyłem promocji na którąkolwiek z pozycji. Co więcej, sporo tytułów nie posiada nawet polskich napisów, podczas gdy w iTunes znajdziemy filmy udźwiękowione w systemie 5.1 z oryginalną i polską ścieżką do wyboru oraz polskimi napisami! Ceny i lokalizacja – od tego należy zacząć, drogie Google.

buy-chromecast-lightbox

Krokiem następnym powinno być wprowadzenie do oficjalnej sprzedaży śmiesznie tanich Chromecastów. Pierwszą generację tego urządzenia musiałem nabyć dzięki uprzejmości znajomego odwiedzającego Stany Zjednoczone. Kolejny model również dotrze do mnie w taki sposób, ponieważ zakup poprzez pośredników sprawia, że cena z atrakcyjnej staje się normalną, bądź zawyżoną. 35 amerykańskich dolarów mogłoby przełożyć się na około 150 złotych w polskim sklepie – czy to dużo za sprzęt, który wepniemy w port HDMI telewizora i który pozwoli na oglądanie kupionych lub wypożyczonych filmów oraz seriali na dużym ekranie w jakości HD? Technologię Cast uważam za udany projekt Googlersów, lecz wielka szkoda, że korzystam z niego tak rzadko.

Nie tyle niskie, co normalne ceny oraz umożliwienie wygodnego oglądania filmów na telewizorze – tak wiele, a tak niewiele. W ofercie są już niemal wszystkie hity i pojawiają się kolejne – na tle polskich VOD propozycja Google wypada świetnie. Baza potencjalnych użytkowników jest ogromna, a wyjście naprzeciw wszystkim tym, którzy posiadają w kieszeni, torbie czy plecaku smartfon z preinstalowaną aplikacją Filmów byłoby strzałem w dziesiątkę. Do tej pory jednak Google nie próbuje zagarnąć dla siebie rynku, który tak upragnienie oczekuje zauważenia przez któregokolwiek z gigantów. Większość z przeszkód stojących na drodze iTunes do zyskania popularności jest nie do przeskoczenia, zaś nawet na horyzoncie nie widać Microsoftu, który przecież w swoim rodzimym kraju posiada sklep z muzyką, serialami i filmami. W najbardziej dogodnej pozycji w Polsce jest Google, ale czasem odnoszę wrażenie, że państwo nad Wisłą nie znajduje się nawet liście krajów drugiej kategorii tej korporacji.

 

startup11

Startupy mają za nic programistów. Według mnie, to jeden z powodów ich porażek.

business

Co startup powinien wiedzieć przy podjęciu współpracy z twórcą aplikacji mobilnych

  • Cachorro

    Ceny filmów musiały by być po ok. 10-15zł za nowość inaczej się nie opłaca i lepiej przejść się do kina. Ew. jakiś abonament na wzór kart unlimited (chyba Cinemacity ma w cenie niecałych 50zł/mc). Dochodzi jeszcze mentalność ludzi w Polsce, że wszystko jest na torrentach.

Przeczytaj poprzedni wpis:
startup11
Startupy mają za nic programistów. Według mnie, to jeden z powodów ich porażek.

To takie piękne, modne, kolorowe,  światowe i niesamowite. Tak postrzegają startupy osoby, które dopiero myślę o własnym projekcie lub wykonują...

Zamknij