zamknij
Jeff Burton w Lublinie, czyli co jeden z założycieli Electronic Arts (EA) ma do powiedzenia

Jeff Burton w Lublinie, czyli co jeden z założycieli Electronic Arts (EA) ma do powiedzenia

Paweł NiewęgłowskiPaweł Niewęgłowski

jeff

Trudno jest pisać o legendach. Trudno opiniować ich zachowanie, wrażenia z osobistego poznania. Trudno oceniać. Ci ludzie już mają status nieśmiertelności dla pewnych grup społecznych. Postaram się opisać człowieka, którego poznałem na otwarciu bezpłatnej strefy coworkingowej w Lublinie, a popołudniu na jednej z lubelskich uczelni wysłuchałem jego opowieści o Electronic Arts i Dolinie Krzemowej. Tą osobą jest Jeff Burton.

Na początek trochę wyjaśnień. Czy czymś zupełnie niespotykanym jest, że Jeff jest w Polsce? Otóż nie. Od kilku miesięcy notabl odwiedział kilka polskich miast dzięki… współpracy z Microsoft. W innych miescowościach organizowane były sesje gamedevowe pod nazwę “GameDev Roadshow”. W Lublinie niestety się  nie odbyło, ponieważ te eventy przeznaczone były dla firm gamedevowych, których niestety w naszym mieście jest niewiele. Jeff trafił do Lublina dzięki Piotrowi Przewrockiemu – aniołowi biznesu, z którym Amerykanin na co dzień pracuje i do którego najwyraźniej ma pełne zaufanie.

Jeff Burton został przedstawiony jako jeden z pierwszych pracowników Atari oraz co-founder EA, firmy która dziś produkuje takie tytuły jak FIFA czy SIMS-y. Takie wprowadzenie od razu daje do zrozumienia z osobą jakiej rangi mamy doczynienia. Jeff w pełni identyfikuje się z dawną firmą EA i to jej nazwa była częścią tytyłu prezentacji.

Jeff opowiadał o początkach swojej kariery zawodowej, pracy w Atari i jak potraktowała go jedna z osób dowodzących firmą. Dał również dwie cenne rady osobom, które chciałyby założyć firmę. Nie będę streszczał tego co mówił. Trzeba było przyjść i przestać udawać ignorantów, którzy nie chodzą na wydarzenia w imię chińskiej zasady.

 

Jaki jest Jeff? Dostojny, otwarty na ludzi, umie słuchać i od razu chce wiedzieć kim jesteś i czym się zajmujesz. Nie ma w nim centa gwiazdorstwa czy ogromnego ego. Jest chorendalnie bogaty ale nie obnosi się z tym. Zaskoczyło mnie to, że bardzo chce być pomocny, szuka dialogu. Gdy panowała cisza aż czuć było jego spojrzenie wyrażające “Hej, ja przecież nie przyjechałem tu stać w milczeniu.”

Dopiero po pewnym czasie dochodzi do człowieka, że Jeff blisko współpracował ze Stevem Wozniakiem (założyciel Apple), który był inwestorem EA i zasiadał w jej zarządzie. Jest niekwestionowaną legendą Doliny Krzemowej i sceny gamedev.

Na koniec dwie sytuacje z pamiętnego wykładu.

Pytanie o LISA

Jeff zapytał słuchaczy (większości studentów Informatyki) czy wiedzą czy była LISA. Niestety nikt się nie odezwał i tu pojawiają się dwie hipotezy: albo uczestnicy nie znają historii komputerów i historii Apple, albo osoby które znały odpowiedź nie czuły się jezykowo na siłach, aby wdać się w polemikę z Jaffem. Obie wersje zmuszają do refleksji.

Hackathony

Burton zapytał uczestników czy wiedzą czym są hackathony i czy brali już w nich udział. Sala milczała. Milczenie to skłoniło Jeffa do wytłumaczenia czym są maratony programistyczne. Mnie skłoniło to jeszcze szerszej promocji idei hackathonów w Polsce. Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest LUBCODE – “Koduj dla Lublina” to zapewniam, że niedługo się dowiesz.

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski to współwlaściciel firmy programistycznej DevUp. Współtwórca Zulu Glasses - okularów do wirtualnej rzeczywistości. Lider elitarnego klubu komputerowego Regionalnej Lubelskiej Grupy Microsoft. Organizator główny konferencji Microsoft Expert Summit 2014, Microsoft Innovation Summit 2013, EXPERT SUMMIT 2015 - All about Microsoft technologies. Prelegent Microsoft na eventy IT Academic Day. Organizator Lubelskich Dni Informatyki 2012 i 2013. Zaangażowany w miedzynarodową scenę hackathonów i założyciel 4 cyklikcznych hackathonów na terenie Polski takich jak: LUBOCDE, WAWCODE, DevPizza, Teslathon. Prowadzi wykłady i szkolenia z marketingu dla branży nowych technologii i startup'ów. Aktywista platformy mobilnej Windows Phone.
iphone6s

Apple znów to zrobiło – historia lubi się powtarzać

lovefield logo wyrozniajacy

Baza Danych tworzona z “Miłością” – czyli co nieco o LoveField

  • Piotr Surmacz

    Hej Pawle, super sprawa! BTW – masz literówkę w słowie “wersja” – ostatni wers akapitu o LISA. A potem wywal mój koment. 😉

  • qieyia

    No wszystko fajnie, ale z odpowiedzią na pytanie o Lisę i hackathony było zadane tak szybko, że po prostu mało kto ze studentów je wychwycił.

  • Klamath

    Welp, wiedziałem czym jest LISA, a przy pytaniu o hackathonach podniosłem nawet rękę, ale Jeff zaczął od razu objaśniać temat.

Przeczytaj poprzedni wpis:
iphone6s
Apple znów to zrobiło – historia lubi się powtarzać

Chyba nikogo nie powinny już dziwić serie przecieków, które poprzedzają premierę każdego z flagowych modeli. Czasem, te najważniejsze cechy poznajemy...

Zamknij