zamknij
Liczy się autentyczność, czyli LUBCODE – “Koduj dla Lublina”

Liczy się autentyczność, czyli LUBCODE – “Koduj dla Lublina”

Paweł NiewęgłowskiPaweł Niewęgłowski

Najważniejsze dla nas są rzeczy, które robimy z potrzeby serca i z którymi mamy emocjonalną więź. Czasami nie zastanawiamy się czemu danej kwestii poświęcamy tak dużo zaangażowania, czujemy że tak trzeba. Czujemy, że na czymś nam zależy.

Ludzie tak bardzo kochają Lublin, że nie pamiętają o nim dopóki nie płyną z tego stosowne korzyści, głównie finansowe czy związane z szeroko pojętą władzą. Obserwuję to nonstop. Codziennie słyszę o pięknych projektach i wizjach, które zostaną zrealizowane jeśli Unia Europejska da na nie pieniądze albo jeśli ich realizacja będzie się opłacać, bo przysłuży się do pozyskania pieniędzy. Wszystko kręci się wokół jednego.

Czy w Lublinie nie ma inicjatyw oddolnych powołanych w celu realnych zmian w mieście? Czy nikt nie kieruje się już ideami, a jedynie chęcią zarobienia gotówki czy możliwości pochwalenia się swoimi osiągnięciami? Na całe szczeście są grupy ludzi, którym na mieście Lublin zależy i są w stanie poświęcić bardzo wiele służąc mu swoimi zdolnościami i wiedzą.

Opowiem Wam dziś o grupie superbohaterów, którzy nie czekają na oklaski, wolą działać i mieć istotny wpływ ma nasze życie poprzez technologie, których używamy na codzień. Kim są Ci rycerze? To programiści uczestniczący w hackathonach LUBCODE – “Koduj dla Lublina”, nie piszę że jedynie lubelscy programiści, bo na każdą edycję przyjeżdzają specjaliści z różnych stron Polski. Czemu to robią? Pewnie najlepiej trzeba by zapytać ich samych. Sądzę, że czują potrzebę zaangażowania się w inicjatywę i wieź z miastem, chcą się rozwijać i poznać podobnych im pasjonatów programowania.  Podczas maratonu LUBCODE dzielą się na drużyny i wspólnie opracowują aplikacje mobilne i strony internetowe, które mają ułatwić życie mieszkańcom miasta i turystom przybywającym do Lublina.

Pewnie ciężko jest części z Was zrozumieć, czemu ktoś poświęca cały swój weekend (przypomnę, że wydarzenie trwa nieprzerwanie 36 godzin), decyduje się nie spać całą noc, przekazuje całą swoją wiedzę w tworzony projekt i nie czeka na koniec na żadną zapłatę. Nie można powiedzieć, że te kilka symbolicznych nagród nią jest. Ludzie ci wykazują wyższe wartości niż większość społeczeństwa, choć wiedzą, że nawet pośmiertnie nikt nie wyśle im za to medali. Ci ludzie naprawdę żyją i w coś wierzą.

Ogromny zaszczyt dla mnie jako organizatora i pomysłodawcy LUBCODE – “Koduj dla Lublina” jest współpraca z firmami, dzięki którym możliwa jest realizacja całego przedsięwięcia. Zawsze jak ktoś pyta mnie jakie firmy z Lublina polecam lub gdzie warto pracować odpowiadam: “Spójrz z kim współpracuję przy lokalnych inicjatywach”. Firmy te chcą jak najwięcej dać miastu, w którym działają oraz przysłużyć się do jego technologicznego rozwoju. Dbają o to aby w ich oddziałach pracowali ludzie z pasją. Najlepsi chcą pracować dla najlepszych i z najlepszymi.

Osobiście jestem też bardzo wdzięczny Inkubatorowi Technologicznemu w Lublinie z ul. Frezerów 3 za wiarę w lubelskie społeczności IT i nieodpłatne użyczanie sali, choć nie przekłada się to na biznes.

Najbliższa już 3 edycja LUBCODE – “Koduj dla Lublina” 24 i 25 października 2015 roku przy ul. Frezerów 3 w Lublinie. Możesz dołączyć do uczestników niezależnie czy jesteś zaawansowanym programistą czy dopiero zaczynasz przygodę z tworzeniem oprogramowania. Rejestracja dostępna do piątku: www.lubcode.pl Nie jestem zwolennikiem polskich przysłów, ale pod jednym niewątpliwie mogę się podpisać “Z kim przystajesz takim się stajesz”.

Cieszę się, że jestem częścią tej inicjatywy, Ty też możesz się nią stać i dołożyć własną cegiełkę.

 

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski to współwlaściciel firmy programistycznej DevUp. Współtwórca Zulu Glasses - okularów do wirtualnej rzeczywistości. Lider elitarnego klubu komputerowego Regionalnej Lubelskiej Grupy Microsoft. Organizator główny konferencji Microsoft Expert Summit 2014, Microsoft Innovation Summit 2013, EXPERT SUMMIT 2015 - All about Microsoft technologies. Prelegent Microsoft na eventy IT Academic Day. Organizator Lubelskich Dni Informatyki 2012 i 2013. Zaangażowany w miedzynarodową scenę hackathonów i założyciel 4 cyklikcznych hackathonów na terenie Polski takich jak: LUBOCDE, WAWCODE, DevPizza, Teslathon. Prowadzi wykłady i szkolenia z marketingu dla branży nowych technologii i startup'ów. Aktywista platformy mobilnej Windows Phone.
korora 22 selina

Linux Korora – pierwsze wrażenia

GoogleCampus-wyróżniający

Globalny start-up – co robić jeśli przybywa użytkowników?

  • n3tt00k

    Niestety trudno się nie zgodzić, ja jeszcze pamiętam entuzjazm prowadzącego przy ogłaszaniu 1 miejsca. Co do 14-latka ja bym proponował oddzielny event dla młodych koderów żeby wykluczyć tego typu stronniczość.

Przeczytaj poprzedni wpis:
korora 22 selina
Linux Korora – pierwsze wrażenia

Wśród dystrybucji Linuksa pojawia się coraz więcej systemów, które mają być gotowe do użytku bezpośrednio po zainstalowaniu. Większość z nich...

Zamknij