zamknij
Linux Korora – pierwsze wrażenia

Linux Korora – pierwsze wrażenia

Mateusz GoleńMateusz Goleń

Październik 20, 2015KororaLinukslinuxUbuntu
korora 22 selina

Wśród dystrybucji Linuksa pojawia się coraz więcej systemów, które mają być gotowe do użytku bezpośrednio po zainstalowaniu. Większość z nich opiera się na Ubuntu, które zapoczątkowało ten trend. Powoli staje się to nudne, ponieważ wszystkie te dystrybucje wyrastają z Debiana i różnią tylko środowiskiem graficznym.

Korora to system który z założenia ma być prosty i gotowy do użytku bezpośrednio po instalacji. Nie opiera się on jednak na debianie i pakietach .deb, tak jak większość pozostałych dystrybucji tego typu. Twórcy Korory jako podstawę do swojego systemu wykorzystuje Fedorę (system z którego korzysta sam Linus Torvalds). Nie korzysta ona z pakietów .deb lecz z .rpm. Fedora jest uważana za najszybciej rozwijające się środowisko, które zawiera najwięcej nowości i jest poligonem doświadczalnym dla Red Hata i pozostałych środowisk Linuksa.

Korora po zainstalowaniu wydaje się być bardzo stabilna, piękna i prosta w użytkowaniu. Pierwsze wrażenia jakie odniosłem to szybkość działania na moim leciwym już sprzęcie i bardzo dużo oprogramowania gotowego do użytku bezpośrednio po instalacji systemu. Tak naprawdę wystarczyło mi doinstalowanie Inkscape, Skype, Steam i Spotify żeby cieszyć się w pełni tym systemem operacyjnym. Programy instalujemy bezpośrednio z plików instalacyjnych lub z centrum oprogramowania. Podobają mi się też płaskie pikselowe kolory i ikony.

 

Zrzut ekranu z 2015-10-20 12-13-35

Korora 22 występuje w kilku dostępnych środowiskach graficznych. Na oficjalnej stronie możemy zobaczyć jak prezentuje się każde z nich i wybrać to które się nam najbardziej podoba lub będzie najlepiej pasowało do specyfikacji technicznych naszego komputera. Ja korzystam ze środowiska Gnome, które jest domyślnym środowiskiem Fedory. Cały system możecie pobrać ze strony: https://kororaproject.org/

Korzystam z niego dopiero 2 dni. Za jakiś czas postaram się dla Was opisać wrażenia z działania systemu, który jest aktualnie moim jedynym systemem operacyjnym. Zobaczymy czy da się funkcjonować tylko z Linuksem  i to nie wzorującym się na debianie.

Zrzut ekranu z 2015-10-20 12-21-31

kozłowski

Lublin Startup Festival, czyli wszystko co musisz wiedzieć o startup’ach

gornaBELKA

Liczy się autentyczność, czyli LUBCODE – “Koduj dla Lublina”

Przeczytaj poprzedni wpis:
kozłowski
Lublin Startup Festival, czyli wszystko co musisz wiedzieć o startup’ach

Lublin Startup Festival odbędzie 22 oraz 23 października. Będzie to jedyna konferencja w Polsce powered by Imagine Cup przy współorganizacji...

Zamknij