zamknij
Materialowa Muzyka i warszawska Dolina Krzemowa 
po godzinach

Materialowa Muzyka i warszawska Dolina Krzemowa 
po godzinach

Dominika ZaleskaDominika Zaleska

BandsBattleWyrozniajacy

Zimno, październikowa słota, opuszczona przestrzeń gdzieś na Nowej Pradze. Na pewno opuszczona? W zasięgu wzroku widnieją tylko murale tworzone z niezwykłą dbałością przez lokalnych Banksy’ich, po lewej Hostel Fabryka ulokowany jak twierdzą twórcy w dawnej fabryce gumy, a wśród nich? Inny świat. Z oddali słychać dźwięk strojonych gitar, poruszającej rytm serca perkusji, wypowiadanych coraz “raz, dwa, trzy” – trwa próba do jednego z największych festiwali kapel w Warszawie. Co to takiego i skąd w tym wszystkim miejsce na Material Design i start-upy? Zacznijmy od samego początku.

Logo festiwalu: źródło Bands’ Battle
Logo festiwalu: źródło Bands’ Battle

Wszystko zaczęło się na SGH, w czasie jednej z tych przerw, gdzie najlepszym sposobem spędzania czasu są długie rozmowy ze znajomymi poznanymi w czasie zajęć. To jeden z tych momentów, gdzie uruchamiają się lampki podświadomości i niespełnionych marzeń, gdzie na myśl o planowanym festiwalu kapel studenckich – mówisz “Tak” – chcę pomóc :) Już wtedy dosyć bardzo zaczęło interesować mnie projektowanie i tworzenie stron internetowych, a fascynacja Google Material Design sięgała zenitu.

Proces tworzenia strony był długi, żmudny i poprzeplatany wieloma wydarzeniami, takimi, które zwykle przerywają budowę tego typu projektów: zmiany koncepcji, nowe pomysły, olśnienia w środku nocy. W międzyczasie, pod koniec czerwca w sieci pojawiła się nowa biblioteka do Material Design, Material Design Lite. Słyszałam już o niej w czasie konferencji Google I/O, w której miałam przyjemność uczestniczyć dzięki uprzejmości Google i jego społeczności. Już wtedy wiedziałam, że warto się nią zainteresować. Do tej pory wprowadzanie Material Design na strony i aplikacje internetowe wiązało się w głównej mierze ze stosowaniem Polymerów, a przez to drastyczną zmianą struktury całych aplikacji internetowych. Material Design Lite pozwala natomiast na dodanie naszym stronom Material’owego wyrazu bez konieczności większych zmian niż zamiana elementów strony na te z nowej biblioteki i dodanie kilku odnośników.

Crimson Rockets - uczestnicy festivalu, zdjęcie: opracowanie własne
Crimson Rockets – uczestnicy festiwalu, zdjęcie: opracowanie własne

Zastanawia Was pewnie zatem, dlaczego to właśnie Material Design stał się obiektem mojego zainteresowania przy budowie strony? Zapewne wynikało to po części z mojej sympatii do tego języka wizualnego. Niemniej jednak stało za tym coś więcej. Sam Material Design jest tym, czym dobra muzyka – tylko w wizualnym kontekście. Podobno dobry design, dźwięk i ruch to taki wypływający prosto z natury, prosto z serca. Taki właśnie jest z Material Design. Bo najnowsze interface’y aplikacji internetowych to nie tylko odpowiednio poukładane obrazki i kolory, to ruch we właściwym kierunku, gdzie każdy element ma swoje miejsce, odpowiedni kolor, kształt i porusza się w odpowiednim czasie i sekwencji – tak jak w muzyce poruszającej do działania najskrytsze zakątki serca.  Nie można zapominać jednak o samym źródle tej inspiracji, o muzyce, o dźwięku granym z najlepszą precyzją przez zespoły tylko po to, żeby przejść do wielkiego finału i wygrać, udowodnić sobie i światu, że to co się robi ma sens. I ma, bez znaczenia na miejsce na liście zwycięzców – ma, bo poziom był bardzo wysoki, a o zwycięstwie decydował często tylko taki a nie inny punkt widzenia oceniających.

Jednak poza samą muzyką była to też dla mnie osobiście okazja do poznania ludzi, którzy tak zacięcie sprawiają nam tą chwilę przyjemności, którzy często prowadzą zupełnie inne życie, tak często podobne do naszego, niezwykle związanego z IT i nowymi technologiami, analizą danych, finansami i czymkolwiek, co przyjdzie Wam do głowy, którzy traktują to głównie jako pasję, z której ciężko przeżyć nie przedostając się na sam szczyt góry lodowej. Miło także usłyszeć od kogoś czasami, że to, co robisz ma sens, że będąc zupełnie z innego świata, nie muzycznego, że twoja strona ułatwia im zapisanie się na konkurs dzięki odpowiednio przygotowanemu formularzowi. I chociaż masz świadomość, że tyle jeszcze można zmienić – wiesz, że warto realizować takie projekty.

Nie bez przyczyny umieściłam w tym artykule jeszcze jedną cegiełkę zwaną start-upami. Nie od dzisiaj wiadomo, że jedna z najbardziej znanych na świecie korporacji technologicznych buduje w tej okolicy swoje centrum start-upowe. A jak zapewne sądzicie – nie samym IT człowiek żyje i potrzebuje czasami trochę odskoczni od normalnego życia, trochę zmiany. Dlatego też festiwal ten, a mowa o Bands’ Battle organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów SGH, wpisze się z pewnością w kalendarz takich wydarzeń w roku, na których warto odpocząć i nabrać sił na kolejne wielkie idee. Z pewnością też niezłą inspiracją do tego będą lokalni artyści, bo nawet sam Material Design nie powstał od razu w Illustratorze, Sketchu czy innym programie graficznym, a czerpie swą inspirację z pełnej kolorów sztuki ulicznej. Osobiście wróżę naszej lokalnej Dolinie Krzemowej ogromny sukces i z niecierpliwością czekam na jej rozwój, nie tylko ten projektowy. Trzymam też kciuki za kolejne edycje festiwalu.

artur kurasiński

Artur Kurasiński za kulisami tworzenia gier komputerowych

market

Nowe gry komputerowe w sklepach Biedronka! Sprawdź dostępne tytuły!

Przeczytaj poprzedni wpis:
artur kurasiński
Artur Kurasiński za kulisami tworzenia gier komputerowych

Są w Polsce ludzie, których w danej branży nikomu przedstawiać nie trzeba. Jeśli chodzi o branżę nowych technologii i startupy...

Zamknij