zamknij
Po raz pierwszy zgadzam się z Ballmerem, aplikacje Androida muszą trafić na Windows 10 Mobile

Po raz pierwszy zgadzam się z Ballmerem, aplikacje Androida muszą trafić na Windows 10 Mobile

Paweł NiewęgłowskiPaweł Niewęgłowski

microsoft

Steve Ballmer, czyli były CEO Microsoftu (tak wiem, że niektórzy dalej żyją w przekonaniu, że szefem Microsoft jest Bill Gates), jest postacią bardzo kontrowersyjną, budzącą ogromne emocje i często wyśmiewaną przez branżę informatyczną i branżę internetową. Historyczna wypowiedź, w której drwi z iPhone i stwierdza, że nikt nie zapłaci za taki telefon $500 oraz wieści brak zainteresowania biznesu gdyż nie posiada klawiatury fizycznej. Ballmer przespał rewolucję mobilną przez co dziś system Windows dedykowany smartfonom nie ma wiodącej pozycji na rynku.

Z Ballmerem naprawdę trudno było się zgadzać przez ostatnie lata i wiele osób z ogromną ulgą odebrała wiadomość, że zastąpi go Satya Nadella, który nawiasem jest bardzo charyzmatyczną postacią i nie da się go nie lubić. Czemu po raz pierwszy zgadzam się z Ballmerem? Właściwie to zgadzam się połowicznie. Kilka dni temu udzielił publicznej wypowiedzi, w której dosadnie powiedział, że na Windows 10 Mobile muszą zacząć działać aplikacji Androida i stwierdził, że Microsoft powinien odpuścić sobie uniwersalne aplikacje.

Zdecydowanie popieram pierwszą część wypowiedzi odnośnie adaptacji aplikacji Androida na platformę Windows 10 Mobile. Co jest główną przyczyną słabej pozycji Windows Phone na rynku? Kluczową odpowiedzią jest: brak popularnych aplikacji mobilnych, znanych z Androida i iOS. Co zrobił z tym Microsoft? Powołał projekt Astoria, czyli umożliwił szybkie portowanie aplikacji firm trzecich z Androida na Windows Phone, po prowadzeniu drobnych modyfikacji (ważne, że aplikacji nie trzeba pisać od nowa i inwestować dużo pieniędzy i czasu). Niestety projekt Astoria został zamrożony i odłożony w szufladę.

Czy Ballmer ma prawo do takich wypowiedzi? Zdecydowanie tak. Jest głównym prywatnym akcjonariuszem Microsoft i może być bardzo zaniepokojony aktualną sytuacją firmy. Tym bardziej, że….Microsoft nie podał swoich wyników finansowych za ostatni kwartał a jedynie przewidywania zysków. To trochę jak wróżenie z fusów? Bardzo dziwię się sytuacji, w której Microsoft nie podaje swoich wyników finansowych. Akcjonariusze muszą być szalenie wściekli choć nie sądzę aby mieli tu temu powody. Dla mnie Microsoft jest w doskonałej kondycji, zarówno jeśli chodzi o software….jak i hardware, który naprawdę jest godny uwagi.

Co z tymi aplikacjami uniwersalnymi? Jednoznacznie jestem przekonany, że to świetne rozwiązanie, które niestety nie chce się przyjąć wśród developerów. Microsoft robi wiele aby takich aplikacji powstawało jak najwięcej, ale z mojego punktu widzenia jest dużo mniejsze ciśnienie niż było na tworzenia aplikacji chociażby na system Windows 8.

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski

Paweł Niewęgłowski to współwlaściciel firmy programistycznej DevUp. Współtwórca Zulu Glasses - okularów do wirtualnej rzeczywistości. Lider elitarnego klubu komputerowego Regionalnej Lubelskiej Grupy Microsoft. Organizator główny konferencji Microsoft Expert Summit 2014, Microsoft Innovation Summit 2013, EXPERT SUMMIT 2015 - All about Microsoft technologies. Prelegent Microsoft na eventy IT Academic Day. Organizator Lubelskich Dni Informatyki 2012 i 2013. Zaangażowany w miedzynarodową scenę hackathonów i założyciel 4 cyklikcznych hackathonów na terenie Polski takich jak: LUBOCDE, WAWCODE, DevPizza, Teslathon. Prowadzi wykłady i szkolenia z marketingu dla branży nowych technologii i startup'ów. Aktywista platformy mobilnej Windows Phone.
lapmy

14 grudnia w Lublinie zostanie otwarta bezpłatna strefa coworkingowa

iphone6s

Apple znów to zrobiło – historia lubi się powtarzać

 • Michał Chęciński

  Problemy Windows Phone(a za chwilę Windows 10 Mobile) są jak zamknięte koło: nie ma aplikacji, bo nie ma użytkowników. Nie ma użytkowników bo nie ma aplikacji. Dopóki któraś z grup(developerzy lub użytkownicy) tego nie przełamie to nie możemy się spodziewać rewolucji i wzrostu Windowsa 10 Mobile na rynku. Bo choć sam system jest świetny w dzisiejszych czasach najlepszy system to ten na który są aplikacje.

  • T3rror

   Masz rację. Sęk w tym, że kiedyś Microsoftowi zależało na telefonach i potrafił nawet dołożyć developerom, eby portowali swoje appy na WinPhone. No i trzeba mieć na uwadze, że dobry wynik Winphone w Polsce jest unikalny w Europie, w reszcie marketshare jest niski więc i chęć developerów jest odpowiednia. A szkoda, bo to dobry system, niestetyt, ale tylko do biznesu.

   • Michał Chęciński

    Pewnie podzieli los BlackBerry OS

Przeczytaj poprzedni wpis:
lapmy
14 grudnia w Lublinie zostanie otwarta bezpłatna strefa coworkingowa

Mamy datę! Już 14 grudnia 2015 roku zostanie otwarta bezpłatna strefa coworkingowa. Mały lubelski świat startupowy wie o tym od jakiegoś...

Zamknij